תאונות דרכים

כאשר אנו מדברים על תאונות דרכים עלינו להבדיל בין תאונות דרכים קלות אשר גורמו נזק לרכבים המעורבים, לבין תאונות הגורמות לפגיעות קשות בגוף ובנפש. לצערנו הרב, תאונות דרכים רבות מסתיימות בתוצאות טרגיות ובישראל ישנם מאות הרוגים בתאונות דרכים כל שנה למרות כל מאמצי משטרת ישראל באכיפה והסברה בנושא.

מספיקה שנייה אחת של חוסר זהירות וחוסר תשומת לב בכדי לשנות חייכם, וחייהם ושל אחרים.

תאונות דרכים הן נושא מורכב ובעל השלכות רבות, לכן מעל לכל עליכם לעשות את כל מה שביכולתכם על מנת למנוע את תאונת הדרכים הבאה… – סעו בזהירות; צייתו לחוקי התנועה; הימנעו מנהיגה עייפים או תחת השפעת סמים ואלכוהול; הימנעו מהסחות דעת במהלך הנהיגה והקפידו על תקינות הרכב.

מה עושים במידה ובכל זאת נקלעתם לתאונת דרכים?

בכל מקרה של תאונה עם נפגעים החוק מחייב לדווח למשטרה על התאונה. במידה ונקלעתם לתאונת דרכים עם נפגעים התקשרו מיד למשטרה ודווחו על האירוע. יש למסור את המיקום המדויק ולמסור את כל המידע אשר תתבקשו לו מן השוטר. מוקדן המשטרה יזעיק את כוחות החירום הדרושים בהתאם למידע שנמסר לו. אין להזיז את כלי הרכב המעורבים ממיקומם, וגם לא את הנפגעים. אך כמובן שיש צורך להפעיל שיקול דעת, במידה וישנה סכנה להתלקחות הרכב או לדריסה של הנפגעים מהתאונה.

ברכבכם ישנו אפוד זוהר ומשולש אזהרה; חשוב שתשתמשו באמצעים אלו על מנת למנוע פגיעה נוספת כתוצאה מרכבים חולפים. כפי שכבר אמרנו, במידה וישנם נפגעים, חובה להזעיק את המשטרה. אך במידה ואין נפגעים, הדבר תלוי בנסיבות. אם אחד המעורבים מסרב למסור פרטים, מנסה להימלט מהמקום או ביצע עבירת תנועה חומרה (למשל נהיגה בשכרות), יש להזמין משטרה לזירה.

תאונות דרכים עלולות להפוך לאירוע סוער הכולל חילופי האשמות. בסופו של דבר הכול נבדק על ידי בוחני תאונות דרכים אשר מעבירים את חומר החקירה לתובע משטרתי מוסמך והוא מחליט האם להגיש כתב אישום נגד הנהג/ת.

תעדו את נסיבות התאונה

נסיבות התאונה יכולות להיות חשובות עבור חוקרי תאונות הדרכים המשטרתיים וחברת הביטוח, לכן חשוב שתתעדו את התאונה ככל שניתן. תוכלו לצלם בעזרת הטלפון הנייד את הנזקים (תמונות /וידאו), את הסביבה וכל דבר רלוונטי שנראה לכם חשוב, אפילו מפגע בטיחותי בכביש או מפגע סביבתי. עליכם להביא את כל התיעוד לבוחני תאונות הדרכים המשטרתיים שכן בהרבה תיקים החומר הראייתי הזה הוא קריטי לצורך הוכחת טענות של הנהג על הגורמים לתאונה ועל האשם בתאונה. אם ישנם עדים יש לבקש את פרטיהם שכן ייתכן ועדותם בבית המשפט תוביל לזיכוי או הרשעה של הנג/ת.

חשוב לבצע החלפת פרטים עם הנהג. על המעורבים בתאונה להחליף את הפרטים המלאים :הכוללים שם ושם משפחה, כתובת, מספר תעודת זהות, פרטי רישיון הנהיגה, פרטי חברת הביטוח ומספר הטלפון של הנהג וכמובן מספר לוחית הזיהוי של הרכבים..

כמו כן מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בדיני התעבורה על מנת לקבל ייעוץ והכוונה, שכן בתאונות קשות יזומן הנהג לשימוע בפני קצין, הקצין מוסמך לקחת את רישיון הנהיגה של הנהג לתקופה של 60 ואף לתקופה של 90 ימים במקרה ונהרג אדם.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה.

בברכה,

עו”ד גילי קרמר

Leave a Reply

Your email address will not be published.