בכל שנה מתרחשות בישראל אלפי תאונות דרכים.

בשנת 2019, 355 בני אדם נהרגו בתאונות דרכים בישראל! חוקי התנועה, הענישה וההרתעה נועדו להפחית את תאונות הדרכים ואת הקטל בדרכים.

במסגרת המאבק בתאונות הדרכים הונהגה בישראל  גם שיטת הניקוד. לפי שיטה זו הנהגים אשר ביצעו עבירות תנועה צוברים נקודות אשר בסופו של דבר מביאות לנקיטת צעדים כנגד הנהג (מבחן תאוריה, מבחן שליטה, פסילות רישיון, וקורסים). אז כיצד עובדת שיטת הנקודות ומה עלינו לדעת.

שיטת הנקודות

עבירות תנועה חמורות מקבלות ניקוד עולה בהתאם לחומרת העבירה. לצורך הדגמה נהיגה ללא חגורת בטיחות תחייב את הנהג ב 8 נקודות, נהיגה בשכרות למשל תחייב את הנהג ב 10 נקודות.

כמות הנקודות מופיעה בדוח התנועה ובמקביל לקבלת הדוח הן נרשמות במחשבי משרד הרישוי אשר מנהל את הרישום של כל נהג במדינת ישראל. במידה והנהג ביקש להישפט, הנקודות ירשמו לאחר ההרשעה או יבוטלו במקרה של זיכוי.

אם אינכם בטוחים לגבי מצב הנקודות שלכם, תוכלו בקלות לברר זאת. תוכלו לעשות זאת באמצעות הטלפון (5678*) או אתר האינטרנט של משרד הרישוי בחינם בכתובת https://www.gov.il/he/departments/guides/scoring_system_traffic_offens ; בנוסף ניתן לקבל פירוט נקודות בעמדות הרישיומט הפרוסות בסניפי סופר פארם שונים ברחבי הארץ (יש לבדוק האם בסניף הקרוב לביתכם ישנו מכשיר רישיומט).

הסנקציות בגין צבירת נקודות :

בהתאם לצבירת הנקודות, מוטלות על הנהג הסנקציות הבאות:

12 נקודות – קורס נהיגה מונעת בסיסי.

24 נקודות – קורס נהיגה מונעת מתקדם.

36 נקודות – פסילת רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים.

72 נקודות- פסילת רישיון ל 9 חודשים, בדיקה ואבחון במכון הרפואי לבטיחות בדרכים; טסט ותיאוריה.

שימו לב! סנקציות אלו ננקטות גם כלפי נהגים אשר צברו 36 נקודות בתוך 6 שנים ממועד ביצוע העבירה הראשונה.

התיישנות הנקודות ומחיקתם :

ישנה תקופת התיישנות לנקודות משרד הרישוי. במידה ולא צברתם יותר מ 22 נקודות כולל בפרק זמן של שנתיים, העבירות ימחקו תוך שנתיים מיום ביצוע העבירה (בהנחה שאין לכם קורסים או אמצעי תיקון שהושתו עליכם וטרם ביצעתם) .

במידה ויש לכם 22 נקודות ומעלה, תקופת התיישנות היא 4 שנים מיום ביצוע העבירה.

מחיקת נקודות תעבורה

הנקודות ימחקו לאחר המתנה של שנתיים או 4 שנים כפי שצויין לעיל או בבית משפט אם תגיעו עם התביעה המשטרתית להסדר טיעון לעבירה קלה יותר עם פחות נקודות או אם תזוכו ע”י בית משפט ולא תקבלו נקודות כלל.

במידה וקיבלתם דוח תנועה עם נקודות, ישנם מקרים בהם ניתן להמירו לאזהרה,  לבטל את הדוח או לפחות לתקן את הסעיף לעבירה קלה יותר עם פחות או בכלל ללא נקודות . לצורך כך עליכם להיעזר בעורך דין הבקיא בדיני התעבורה אשר יבחן את נסיבות המקרה, יקבע את אסטרטגיית ההגנה יצלם את חומר הראיות בתיק וייצג אותכם בבית המשפט לתעבורה.

עורך דין מנוסה יכול להביא לביטול העבירה או להפחתה בנקודות.

נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה.

בברכה,

עו”ד גילי קרמר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.